Közlemény archívum

Április, a megbocsátás hónapja

A bocsánatkérés és a megbocsátás az Örömvárhoz, az örömhöz vezető egyik út.
Erre a gondolatra építettük fel a hónap tematikájának feldolgozását, mely a Napsugár csoportban történő megvalósítást mutatja be, Gerbár-Vida Anita munkaközösségi tag munkája nyomán.
„A Föld napját az óvodánkban működő Zöld óvoda munkaközösséggel együtt is megünnepeltük, feldolgoztuk. Játékos vetélkedőkkel, tanulságos mesékkel és közös tánccal bocsánatot kértünk a Földtől, amiért néha a szemeteléssel, egyéb dolgokkal fájdalmat okozunk neki. A bocsánatkérés után virágültetéssel, kertészkedéssel kedveskedtünk a Földnek.
Ebben a hónapban, hónap vége felé anyák napjára készülve még nagyobb hangsúlyt fektettünk erre a két érzelemre. Beszélgettünk arról, hogy kinek miért is fontos az anyukája, a nagymamája, ki miért szereti és hogy volt e olyan, hogy megbántották az édesanyjukat; ha igen, akkor hogyan kértek bocsánatot és anya hogyan fejezte ki azt, hogy megbocsátott.
A csoportba járó gyermekek körében is többször előfordul a mindennapok során, hogy megbántják egymást kisebb-nagyobb dolgokkal. Folyamatosan törekszünk arra nevelni őket, hogy a megbocsátás nagyon fontos érzelem. Szívecske adogató játék során minden gyerek elmondta, hogy őt bántotta e meg valaki már és ha igen, akkor hogyan kértek tőle bocsánatot és ez fordítva is.
Fontos szerepet szántunk a következő varázs szavak jelentőségének: ne haragudj, bocsánat.
Az eltévedt kiselefánt megbocsátó manómesét hallgattuk meg a gyerekekkel, amelyet utána beszélgetés folyamán feldolgoztunk.
A gyerekek az életkori sajátosságaiknak és egyéni képességeiknek megfelelően fejezték ki magukat a témában, lelkesen vettek részt a foglalkozáson.
Bízom benne, hogy az adott hónap tematikájának többrétű feldolgozása,valamint az elsajátított boldogságfokozó technikákat a mindennapok során is sikerrel alkalmazzák majd a gyerekek.”

Események: Föld napja

Óvjuk a Földet

„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”

Húsvéti foglalkozás

Nyírjákó Község Önkormányzata és a Muskátli Hagyományőrző Egyesület által szervezett Húsvéti foglalkozáson vettünk részt közösen az Iskolás gyerekekkel.

Ezen a délelőttön sikerült a programok nyújtotta lehetőséggel ráhangolódni a Húsvéti ünnepekre.

„A víz az élet forrása”

A Víz világnapja (március 22.) arra hívja fel a figyelmet, hogy milyen fontos helyet foglal el életünkben a víz. Különböző technikákkal, tevékenységekkel, játékokkal szereztünk újabb ismereteket.

Március 15.

„Az én népen neve: magyar.
Jelünk: piros-fehér-zöld.
Hogy én magyar gyermek vagyok,
Engem büszkeséggel tölt.”

Nőnap az oviban

Nőnap alkalmából az óvodánkba fiúk virággal köszöntötték a lányokat.

Boldogóvoda eseményei – Apró örömök – március

A március havi boldogságórák témája az Apró örömök, melynek beszámolóját Kántorné Márta Anett munkaközösségi tag készítette a pillangó csoportban történt megvalósításról.  
„Tevékenységünk során először elutaztunk játékországba varázsszőnyegen. Nagyon sok dolgot láttunk és halottunk az utunk folyamán. Láttunk virágoskertet, hallottunk madárcsicsergést. Mikor megérkeztünk relaxációs gyakorlattal folytattuk „ébredő virág – hervadó virág”, „égig ér fa vagyok”.
Aztán leültünk a szőnyegre és megmasszíroztuk egymás lábát. Mosolygós napot rajzoltunk egymás hátára. Majd postás játékkal folytatjuk küldtek arcsimogatást, hátsimogatást, fejsimogatást stb. a kiválasztott gyereknek. Beszélgetéssel folytattuk, hogy kit ért apró öröm. Volt, akit ért, volt akit nem. Én mesével folytattam tovább, kibújt a hátam mögül Nyuszi Peti, aki egy óvodás kis nyuszi volt és nem tudta mit jelent az apró öröm. A barátai segítségével nagyon sok öröm érte. Segítettek neki, hogy megtapasztalja az örömöket. Az öröm nem csak abban rejlik, ha ajándékot kap, vagy ha telefonozhat.
A kis róka adott neki 10 db babot és ha valami öröm érte, akkor az egyik zsebéből átkerül egy bab a másik zsebébe…. Megtanult Peti mindennek örülni, akár a madárcsicsergésnek, egy szép virágnak, anya ölelésének, apa simogatásának.
Tovább folytattam varázsfonalat gurítottunk és mindenki elmondta, milyen öröm érte a mai napon. Az egyik kisfiú sírva fakadt, hogy őt nem érte apró öröm. Próbáltam rávezetni Nyuszi Peti példájával aztán, ő is tudott mondani: anya reggel megpuszilta és megsimogatta és tetszett neki a mese amit óvónéni mesélt.
Majd öröm várat építettünk külön a fiúk és a lányok nagyon jól sikerült. Aztán mindenki bejelölte az örömhőmérőn a napi örömét.
Aztán rajzolással folytattuk tovább, lerajzolták azokat az örömöket, amik ma érték, majd bedobták az örömládába. Meghallgattuk Bagdi Bella havi dalát és mozogtunk rá. A mesét lezártuk relaxációs gyakorlattal. Haragomat kifújom…
Azóta mindennap kérik, hogy mondjam el a mesét és játszunk a játékokkal.
Március 20-át a Boldogság Világnapját is megünnepeltük nem csak óvodán belül, hanem óvodán kívül is. A nyuszi csoportos gyerekek és felnőttek csatlakozva „az egy gyermek-egy üzenet” kezdeményezéshez apró szívecskés üzenettel örvendeztették meg az óvoda környékének lakóit, a járókelőket, illetve a polgármesteri hivatal dolgozóit.”

Farsang, kiszebábégetés

„Maskarások, bolondok,
Rázzátok a kolompot;
Takarodjon el a tél –
Örvendezzen, aki él!”

Az iskolás gyerekekkel közösen űztük el a telet.

Boldogóvoda eseményei – Február a megküzdés hónapja

Február hónap boldogságóráinak témája a MEGKÜZDÉS, melyet a katica csoportos gyerekek és pedagógusuk Sinkáné Oláh Andrea az alábbi módon dolgozott fel:

„Személy szerint úgy érzem, hogy a Boldogságórák 10 témája közül ezt a legnehezebb az óvodáskorú gyermekekkel megértetni, érzékeltetni, átadni.
A feldolgozás során, játékos, direkt gyakorlatokkal, önmegvalósításra, önbizalom növelésre alkalmas tevékenységeket terveztem. A testünk, testrészeink és érzékszervek tematikájába ágyaztam be ezeket a stratégiákat, hogy a játékos tevékenységek sorozatán át a gyermekekben alakulhasson az optimista, pozitív hozzáállás a mindennapi gondok, nehézségek megélése, leküzdése során.
A gyermekek számára a hét minden napja tartogatott valami különleges vagy új tevékenységet, feladatot. Mozgásos tevékenység során pl. nemcsak a maroklabdát kellett az adott testrészhez „ragasztani”, hanem egy-egy társhoz kellett a megadott testrésznél összetapadni. Örömmel tapasztaltam, hogy a nagyobb gyerekek az adott stressz helyzetben is pozitívan, teljesítmény orientáltan, kitartóan és átgondoltan végezték a feladatokat, alkalmazva a „megküzdési eszközöket”, hogy derűsen teljesíthessék a sokszor nehéznek tűnő kihívást. A kisebbek vidáman, a nagyobbakat utánozva mérték fel, illetve teljesítették az adott játékot. A „Megy a bogár, viszi farát…” játék és a Feszítő- lazító gyakorlatok is kedvelt elfoglaltságuk volt a hét folyamán, ami sok derűs pillanatot és sikerélményt adott a gyermekeknek azon felül, hogy kellően mélyítettük a testrészeik nevét, illetve azt, hogy hol is van az a testrész. A Testrészek/érzékszervek Dobble kártyák új játék volt a héten, amit Boldog Dóra hozott ajándékba a csoportnak. A kártyaképek megismertetése után játékidőben 2-3 gyermek is tevékenykedett vele, először egymás után keresve az ugyanolyan képrészt, majd mikor már jól ismerték az ábrákat új szabály szerint; az vitte a lapot, aki hamarabb megtalálta az azonos ábrát. Ebben a játékban igazán szükség volt a megküzdési stratégiák alkalmazására, hiszen nem nyerhetett mindenki. Örömmel tapasztaltam, hogy egymást vigasztalva buzdították a játék végén „Ne bánkódj, a következő menetben ügyesebb leszel!”
A „Szemfüles érzékszervek” (csodakkora.blogspot.hu) című mese megismerése után képes kártyákkal mélyítettük az öt érzékszervünk szerepét, funkcióját a világ megismerésében. A mese után mi is keresős játékot játszottunk, mert „Rosszcsont Peti Manó” eldugta az érzékszerv kártyák lapjait a csoportszobában. A csoport összefogása, a közösség ereje kellett ehhez a kihíváshoz. Így minden gyermek izgatottan keresgélt a legók, gyöngyök, kirakók, babaruhák, … között, mire sikerült minden kártyalapot megtalálni és beilleszteni a pontos helyére.
Az emberábrázolás készségét rajzoltató mondókával (Pont, pont, vesszőcske…) rögzítettük, s míg a kisebbek társuk körbe rajzolt sziluettjét színezték be zsírkrétával, a nagyobbak a családjukat vetették papírra. Ábrázoló tevékenységük közben hallgattuk a hónapdalát, az „Ellazulni jaj, de jó”-t, amit már jól ismerünk és az Erősség Dalok közül a „Kitartás” címűt, ami nagyon tetszett mindenkinek és többször is meghallgattuk. A testünk és érzékszerveink és a megküzdési stratégiák témakör lezárásához igazán érdekes játékot, a TWISTER-t alkalmaztam, amit minden gyermek nagyon élvezett, főleg akkor, amikor egymás karjai, illetve lábai között átdugva kellett megtalálnia a kipörgetett színt az adott testrésszel. Jókat derültek egymáson, saját magukon a sokszor „kicsavart” testhelyzetek kialakítása során.”

Vendégeink a madarak

A külső világ tevékeny megismerésére való nevelés keretén belül a természetes környezetükben figyeltük meg az itthon maradt madarakat, célunk volt a téli madárvédelem. Az állatok szeretetére, védelmére nevelés az óvodai programunk egyik fontos része. A gyerekekkel közösen készítettünk a madaraknak „ínyencségeket„ melyeket az óvoda udvarán, a település fáin, bokrain, helyeztünk el. /madárkalácsokat/.

Adventi várakozás

„ Adventi hírnök…”

 Idén Vitéz Ferenc Andrásné Katika néninek köszönhetően a Karácsonyvárás és az adventi időszak, gyertyagyújtás az iskolás gyerekekkel közösen töltöttük. Meghitt, családias hangulatban teltek mindennapjaink. Minden hétfőn mesékkel, közös énekléssel hangolódtunk az ünnepekre. Hagyományainkhoz híven, az idén is sütöttünk mézeskalácsot, melyet jóízűen kóstoltak.

 A Karácsonyi angyalka is megérkezett a csoportokhoz, majd ünnepi terített asztal mellett kívántunk egymásnak Áldott, Békés, Boldog Karácsonyi Ünnepeket.

Márton-nap

Idén is megrendeztük Márton-napi ünnepségünket. Ráhangolódásként ludas-libás mondókákat, verseket, dalokat tanultunk. Megismertük Márton legendáját. Libás alkotások, lámpások készültek ügyes kezek szorgos munkájával.

Hét zárásaként a gyerekek szüleikkel illetve az iskolások bevonásával szerveztük meg a felvonulást a település főterére. Megvendégeltük a jelenlévőket libazsíros, libahagymás falatkákkal, forró teával.

Egészséghét

Heti tevékenységünk az egészség megőrzése jegyében telt.

A gyerekekkel finom gyümölcssalátát, almás süteményt készítettünk.

Gyümölcsöket, zöldségeket, illetve az elkészült finomságokat kóstoltuk.

A gyerekek új ismeretekkel, élményekkel tértek haza nap mint nap.

Megellai Zsuzsa védő néni megmutatta a gyerekeknek a helyes orrfújás, köhögés titkát.

Hangulatos délelőttöt töltöttünk együtt.

Tök jó nap

Idén is ösztönöztük a gyerekeket egy kis családi tökfaragásra. A gyerekek az elkészült alkotásokat elhozták az óvodába, örömmel mutatták, mesélték kis pajtásaiknak mit készítettek és hogyan.

Az elkészült alkotásokért oklevelet kaptak a gyerekek.

Az udvaron lezárásként játékfűzés részletét adtuk elő.

Iskolások látogatása

Örömmel látogattak vissza 1. osztályosaink, akik megcsodálták a tökfaragó versenyre készült gyönyörű alkotásokat.

Közös játékfűzéssel, udvari versenyjátékkal, élmény dús, jó hangulatú délelőttöt töltöttünk el együtt.

Barkácsdélelőtt

Hagyományainkhoz híven az idén is a szülőkkel közösen szerveztük meg a barkácsdélelőttünket. Az otthonról hozott termésekből közösen barkácsoltak a gyerekekkel. Szebbnél szebb alkotások készültek, melyekből kiállítást készítettünk.

Betakarítás

Lehetőségünk volt a gyerekekkel, hogy részt vegyünk az őszi betakarításban. (almaszedés, kukorica törés). A jó időnek köszönhetően egy kellemes, vidám, jó hangulatú délelőttöt tölthettünk el a szabadban.

Állatok világnapja

Az állatok világnapja kedves ünnep óvodásaink számára. Hagyományunkhoz hűen, idén is ellátogattunk a Sipos-tanyára, ahol a gyerekek örömmel látogatták meg régi és új kis barátaikat. Új információkat, ismereteket tudhattak meg róluk. Jó időnek köszönhetően vidám délelőttöt tölthettünk el.

Részt vehettünk a Baktalórántházai Óvoda által megrendezésre kerülő versmondó délelőttön, ahol bátor nagycsoportosaink elszavalhatták kedves kis verseiket.

Idősek köszöntése

Hagyományainkhoz híven az idén is versekkel, énekekkel köszöntöttük a településünk szép korúakat. Közös tánccal, énekléssel tettük színesebbé ezt az alkalmat.

Népmese napja

Benedek Elek születésnapjáról az idei évben is hagyományainkhoz híven megemlékeztünk.

Ezen a napon ellátogatott hozzánk Vitézné Fenyvesi Éva könyvtárosunk, akivel egy tartalmas, jó hangulatú délelőttöt tölthettünk el.

Az IKT eszközök használatával még színesebbé tehettük ezt a délelőttöt.

Autómentes nap

Pocsai Ági néninek köszönhetően a gyerekek egy színvonalas és jó hangulatú délelőttön vehettek részt.

Köszönjük a Nyírjákói Önkormányzatnak a motorokat és a futó bicikliket. Örömmel vették használatba a gyerekek.

Célok kitűzése

A január havi Boldogságórák témája a célok kitűzése. Ez utóbbi tematika igen nehezen értelmezhető a gyermekek számára, ezért legfontosabb feladatunk közelebb hozni, értelmezni a fogalmat, hogy azt a gyermekek is megértsék. A havi beszámolót Kéri Viktória munkaközösségi tag készítette, mely számot ad a maci csoportban végzett óráról.

A tevékenység érzelmi alapjának megteremtésére, a gyerekek motiválására a Kör, kör ki játszik dalt alkalmaztam, mely a gyermekek számára jól ismert, illetve összekapcsolják egy-egy izgalmas tevékenységgel, mely a mindennapokhoz kötődik. A ráhangolódást szolgáló relaxációs gyakorlatként
– A haragom elfújom, mint a cica nyújtózom légzőgyakorlatot alkalmaztam.
Négykézláb állásban, mély levegővételt követően előre nyújtózva kifújtuk a levegőt.
– Majd domborítottuk a hátunkat és összehúzódtunk. Domborítok mint a cica, házba bújok mint a csiga mondóka ismételgetésére.
Az érzelmi ráhangolódást követően a gyerekek meghallgatták Bezzeg Andrea „Boldogvár meséje” cimű művét, melyet közös beszélgetés követett, összekapcsolva a mese mondanivalóját a saját céljaikkal.
Mik azok a célok? A főszereplő hogyan érte el a célját? Mi hogyan érhetjük el a céljainkat? A gyerekeknek kezdetben több rávezetésre, példára volt szükségük ahhoz, hogy értelmezni tudják magának a céloknak a fogalmát, jelentőségét.
A beszélgetést dalos játékokkal zártuk, melyek alkalmazásának főbb okai:
– tartalmi kapcsolódás a mesével ( vár, kapu)
– kicsit megmozgatta a gyerekeket és hozzájárult a jó hangulatú lezáráshoz, valamint a következő tevékenységbe való átvezetéshez :
Bújj, bújj zöld ág…
Nyisd ki rózsám kapudat
(Kapuzás, láncjáték)
A téma továbbélését segítette a célokhoz kapcsolódó színezők kihelyezése a szőnyegre, ( sok barátot szerezzek, megtanuljam az éneket óvónénitől, egyedül tudjak felöltözni, szépet tudjak építeni, minél tovább tudjak számolni stb) a gyerekek választhattak közülük, majd kiszínezhették, smile készíthettek, mely felkerült a Boldogvárra.
A célokhoz kapcsolódó érzelmi kötődést, illetve a levezetést szolgálta Bagdi Bella: Van nekem egy álmom című dalának meghallgatása.

Jó cselekedetek gyakorlása

Jót tenni jó. Nem csak azért, mert másoknak jót teszünk vele, hanem azért, mert mi is boldogabbak leszünk tőle, hiszen jó emberré csak a szívemmel válhatok.
Decemberi hónapunk Boldogságóráinak témája a Jó cselekedetek címet viselte. Karácsony a szív, a szelíd ölelések, a jóság és az egymásra való odafigyelés ünnepe. Gyakoribb a segítő jellegű jó cselekedetek jelenléte, amelyeknek célja a másoknak való örömszerzés, ami megnyilvánulhat egy kedves szóban, egy meleg ölelésben, egy mosolyban. A segítségnyújtás, a másikkal való törődés, adományozás, szeretet, gondoskodás boldogító hatással van. Növelheti az önbizalmat, az én-hatékonyságérzetet, a valahová való tartozás érzését.
December az óvodában a Mikulás- és a karácsony várás hónapja, ami számtalan lehetőséget kínált a „Jó cselekedetek gyakorlására”. Nemcsak csoportszobánkat díszítettük folyamatosan, hanem a lelkünket is igyekeztünk ünnepi díszbe öltöztetni. Hétről-hétre az óvoda gyermekeivel, dolgozóival és a szülőkkel körbe álltuk az udvaron elhelyezett adventi koszorút és egy-egy újabb gyertya meggyújtásakor, énekelve verselve közösen, nagyon meghitt pillanatokat élhettünk át.
A hetek, napok során minden csoport valami különlegessel készült a szülők számára, mely egy velük közös családi délelőtt során teljesedett ki. Voltak, akik közös játékokat szerveztek, volt mozgás, animációs film közös megtekintése a jóság erejéről.

Óvodánk néphagyományőrző csoportja bőség kívánó rigmusokkal lucázott a csoportokban, valamint a Polgármesteri Hivatalban, a Bölcsődében és az Idősek Otthonában is. Madárbarát és Zöld óvoda révén a madarainkról sem feledkeztünk meg, a szülőkkel közösen madáreleséget készítettünk és Madárkarácsonyt rendeztünk.
Az adventi időszak a legszebb ünnepünk, a karácsonyi együttlétünk során teljesedett ki. A Tulipán csoport tagjai egy meghitt, szívhez szóló, csodálatos karácsonyi műsorral ajándékozta meg óvodánk apraját-nagyját, nyugdíjas kollégáinkat és a Tulipán csoportos gyermekek szüleit. E meghitt műsor szívünket/lelkünket megérintette és fokozta az ünnepi várakozás örömét!

Kedvesség világnapja

A tavalyi jó gyakorlatot követve, a Boldogóvoda munkaközösség tagjaival, az idén is kiemelt figyelmet fordítottunk a társas kapcsolatok hónapjában (november) a Kedvesség világnapjának. Ez alkalommal nem a szülők kerültek a fókuszba, hanem a hétköznapokban rejlő, sokszor észrevétlen kedvesség-megnyilvánulások a gyermek-gyermek, illetve a gyermek-szülő viszonylatában. Célunk, hogy óvodásainkban elültessük azon pozitív személyiségjegyek csíráit, melyek a későbbiekben hozzájárulnak a boldogságszintjük fokozásához, a teljes szellemi és testi jólét állapotához. Bízunk abban, hogy a társaiknak adott jó szó, a segítségadás, egy bíztató mosoly egy apró meglepetés mind-mind szokássá válik.

A Kedvesség világnapja alkalmából óvodánk hat csoportjában igyekeztünk „lencsevégre kapni” egy-egy mindennapos jó tettet egy-egy kedvesség megnyilvánulást, hiszen így az év végéhez közeledve még inkább felerősödik az érzelmi nevelés hangsúlya, a szívet melengető pillanatok, a pozitív látásmód előtérbe kerülése.

November-Társas kapcsolatok ápolása

A boldogságórák november havi témája a társas kapcsolatok ápolása. Az óvodás gyermekek testi, lelki fejlődése a társas kapcsolatokban is szerteágazóan mutatkozik meg. A gyermekek többsége, az óvodai közösségben tapasztalja meg a másik gyermek felől érkező érdeklődést, a pozitív és a negatív hatásokat. Az óvodai élet egészét áthatja a barátok szerzése, a baráti kapcsolatok ápolása, mely közösségi lét jelentősen hozzájárul a pozitív érzelmi beállítódás kialakulásához, ápolásához.

Az adott tematikus egység feldolgozása a napsugár csoportban irányított beszélgetések, közösségépítő játékos feladatok, mesebemutatás és feldolgozás, valamint barátság-képeslapok készítése útján valósult meg. Megemlékeztünk továbbá a hónap jeles napjairól, (mint a Márton-nap, a Kedvesség világnapja) ami lehetőséget teremtett számunkra a mindennapokban rejlő komplexitás, a különböző munkaközösségek munkájának összehangolására.

Optimista Október – A lelki egészség világnapja!

Az optimizmus gyakorlása- A lelki egészség világnapja 2023. október

Az október hónap boldogságóráinak témája az optimizmus gyakorlása. A gyermek olvasatában ez nem jelent mást, mint a nehézségeikhez, a problémáikhoz való pozitív hozzáállás kifejlesztését. Annak tudatosítását, hogy „próbáljuk meg még egyszer”, „ne adjuk fel”, „gyakorlás útján sikerülni fog.” Mindezen szellemiség áthatja az óvodai mindennapjaink egészét, illetve ebben a hónap kiemelt figyelmet szenteltünk az ezt elősegítő pedagógiai módszereknek, mint a bátorítás, ösztönzés, dicséret, segítségadás, gyakorlás.

Az idén a jó gyakorlatok sorát kiegészítettük a Lelki egészség világnapjáról (október 10) való megemlékezéssel. Ennek keretében, Kántorné Márta Anett Boldog Óvoda munkaközösségi tag vezetésével, az óvoda pedagógusai és a pedagógusi munkát segítők számára játékos délután szervezésével valósította meg az önfeledt, baráti, kollegiális kapcsolatokat erősítő, jó hangulatú boldogságperceket.

„Nem kell minden pillanatodnak az önfejlesztésről szólnia, nem gép vagy, ember vagy
pihenés nélkül sosem lehet teljes a munkád, játék nélkül sosem lel táplálékot az elméd.”

Rupi Kaur

 

 

A hála gyakorlása a Nyuszi csoportban!

A hála gyakorlása a Nyuszi csoportban- 2023 szeptember

A nevelési évünk első hónapjának boldogságóráit a Nyuszi csoportban is a hála gyakorlásának szenteltük. Tevékenységeink azonban azt mondhatom messze túlmutattak a szervezett kereteken, mivel igazán sokszínű és sokrétű programokon keresztül kerültünk még közelebb az említett boldogságfokozó technikához.

Kiemelt figyelmet fordítottunk a hónap jeles napjainak, melyek közül több is szerves részét képezi és képezte az óvodai hagyományoknak. A hála világnapjáról idén is együttesen emlékeztünk meg, majd részt vettünk az Európai autómentes nap helyi rendezvényén, mellyel a globális jólét, a Földünk védelmében tett szemléletformálás „csíráit ültettük el” gyermekeinkben. A Magyar Népmese napját is sikerült a boldogságórák pozitív pedagógiai szemléletével párhuzamba vonnunk. Újdonságként szerepelt a jó gyakorlatok sorában a Szív világnapjáról való megemlékezés, melynek során a nyuszi csoportos gyermekekkel szív alakú sütivel és egy hatalmas öleléssel mondtunk köszönetet az óvoda tisztaságáért, rendezettségért, biztonságáért a „gondnok bácsiknak”.

Mindezen jeles napok egyfajta keretet is adtak a hála tematikájának csoporton belüli feldolgozásához, a mindennapi fejlesztő kezdeményezések és a boldogságórák céljainak összehangolásához. A témát (hála gyakorlása) A szóló szőlő, mosolygó alma, csengő barack című magyar népmese segítségével tettem kézzel foghatóbbá a gyermekek számára. Azt mondhatom igazán mozgalmas, aktív hónapot tudhatunk magunk mögött, melyben minden közreműködő sok-sok pozitív élménnyel gazdagodott.

Ballagás

Ma délután búcsút vettünk ballagó nagycsoportosainktól.

Kívánunk számukra boldog, sikeres iskolai éveket ,szép emlékeket és vidám élményeket!!

Környezetvédelmi világnap

„Védjük együtt környezetünket! Menni fog!”

A Maci csoportos gyermekek közvetlen környezetükben tett játékos felfedezésekkel, aktív ,cselekvéses csapatmunkával színesített foglalkozáson vettek részt a Környezetvédelmi világnap alkalmából.

Ötpróbás Pünkösdi játékok, Pünkösdi király választás

Az ötpróbás pünkösdi játék, ahol a fiúk összemérték erejüket, bebizonyították bátorságukat és a pünkösdi király is megválasztásra került.

Gyermeknap

Színes programokkal, újabb élményekkel tarkítottuk Gyermeknapunkat!

Elsőként jót tornáztunk a friss levegőn, megmozgattuk minden izmunkat a tízórai előtt.

Ezt követte az ötpróbás pünkösdi játék, ahol a fiúk összemérték erejüket, bebizonyították bátorságukat és a pünkösdi király is megválasztásra került.

Végül a Zengő-Bongó drámacsoport a „Kire haragszol?” Című mese előadásával most is gondoskodott a jó hangulatról.

A nap zárásaként ajándékokkal kedveskedtünk a gyermekeknek, melyeket örömmel vittek haza.

„Az énekelj az erdőben!”

Másodszor is örömmel csatlakoztunk „Az énekelj az erdőben!” országos élménynap felhíváshoz, mely az Erdő Ajándéka Erdei Iskola és Alapítvány kezdeményezésére szerveződött a Madarak és fák napja alkalmából.

„Legyen a mi ajándékunk az erdő felé a szívből jövő énekszó, köszönetképpen az éltető forrásvízért, a tiszta levegőért, a gyógyító növényekért.”

Zenés délelőtt

Szuper hangulatot varázsolt ma nekünk a Pom-Pom Família Zenekar!

Csibenap

Ebben a hónapban több alkalommal is lehetőséget biztosítottunk a leendő kis ovisoknak és szüleiknek, hogy megismerkedjenek az óvodai környezettel, az óvó nénikkel .A találkozásokra kollégáink játékos foglalkozások keretében, vidám mondókákkal, mesével, dalos játékokkal és mozgással készültek, így szerezve örömet a kis apróságoknak.

Ma pedig, hagyományainkhoz híven, beiratkozással egybekötött Csibenapot szerveztünk, mely a Tulipán csoportos gyerekek verse után közös tánccal és májusfa díszítéssel kezdődött. Ezt követően udvari mozgásos játékok, barkácsolás és egy kis csemegézés várta a kicsikéket.Programjaink sora ezzel még nem fejeződött be, hiszen az érdeklődő gyermekek és szüleik ovisainkkal együtt nézhették meg a szegedi Léghajó Színház „A virágzó ház „című zenés előadást.

Reméljük, hogy minden vendégünk jól érezte magát nálunk! Nagy szeretettel várjuk majd új ovisainkat szeptemberben!

 

Föld napja

Egyik legkedvesebb/ legfontosabb tavaszi zöld jeles napunkat,a Föld Napját,a szülők által biztosított virágok elültetésével,és a szabadban megrendezett játékos,gondolkodtató feladatokat tartalmazó,valamint kreativitást,kézügyességet igénylő környezetvédelmi vetélkedővel ünnepeltük meg.🌍💚🌍

Mozgásos délelőtt
Nagyon szépen köszönjük a nyíregyházi Revolution SE edzőinek,Némethné Kotán Fruzsinának,Tóth Sárának és Havacs Dánielnek a remek mozgásos délelőttöt és a finom kakaós/kókuszos chiapudingot!!💛👏💯
Nagyon jól éreztük magunkat!!🤗🐻🌷🌞🦋🐞🐰🤗
Tavaszi Egészségnap
Tavaszi Egészségnapunkon színes,sokrétű csoportos tevékenységek után a védőnők tartottak előadásokat a szülőknek az egészséges életmóddal,egészségmegőrzéssel kapcsolatban,majd ezt követően lehetőséget biztosítottak egészségügyi szűrővizsgálatokon való részvételre is.
Köszönjük szépen meghívott vendégeinknek, Edina Szabó, Zsuzsanna Baktiné Vámos és Gézáné Tóth védőnőknek az aktív és segítő együttműködést!🤗👏💛
Köszönjük szépen a szülők részvételét is!🙂🐻🌷🌞🦋🐞🐰🙂
Húsvéti barka díszítés és tojáskeresés

Húsvéti barka díszítés és tojáskeresés volt a mai programunk

Húsvét a Nyuszi csoportban

A Nyuszi csoportos gyerekek hangulatos néphagyományápoló húsvéti műsora tette szebbé a mai délelőttöt.

Melinda Baloghné Zsiros és Vincicki Anett óvó néniknek köszönjük szépen a színes műsorra való felkészítést és a szép húsvétváró pillanatokat!

Húsvét az Idősek Otthonában

Az Idősotthon lakóit köszöntötték Húsvét alkalmából a Nyuszi csoportosok!

Közlekedésbiztonsági előadás

Óvodánk Zengő-Bongó drámacsoportjának jóvoltából a „Hogyan közlekedjünk?” című, hasznos közlekedési ismereteket nyújtó és felidéző előadás részesei voltunk ma.

A vidám perceket, a közös élményt nagyon köszönjük a drámacsoport tagjainak!

Boldogságnap

Megjött a Tavasz, Boldogság zsákunkba újabb Boldog Óvoda program került.

Munkaközösségünk óvodapedagógusai nyílt családi napot szerveztek, ahol jó hangulatú boldogságóra keretében, a szülőkkel közösen dolgozták fel a márciusi,”Apró örömök” témakörét. A foglalkozások fókuszába a mentális egészség jólét állapota került, illetve a pozitív pszichológia módszereinek alkalmazásával játékos formában elevenedtek meg a hétköznapi örömök, örömforrások apró csodái.

Víz világnapja

Az Víz világnapja alkalmából Szabóné Somogyi Diána kolléganőnk játékokban, új ismeretekben, vizes élményekben bővelkedő foglalkozást tartott iskolába készülő nagycsoportosainknak!

Köszönjük szépen a tartalmas, színvonalas és jó hangulatú délelőttöt!!

Gergelyjárás

Iskolába készülő nagycsoportosaink ma az „iskolában” voltak, ahol az érdekes, figyelmet és koncentrációt igénylő játékos feladatokat nagyon ügyesen megoldották

Március 15

„Piros, fehér, zöld,

Ez a magyar föld.

Itt született Apám, Anyám,

Magyarország az én hazám!”

Beporzók napja

Március 10.

A Beporzók Napja

Beporzó barátainkat ünnepeltük ma, akiknek sokat köszönhetünk!!!

Farsangi hét

Farsang volt és állt a bál!!!!!!!

Nagyon köszönjük szervező és szereplő kollégáinknak a jókedvű, élvezetes heti programokat és a csodás élményeket!!!

Balázsolás

Pillangó és Tulipán csoportos ovisaink ebben az évben is „Balázsoltak” nekünk

Zengő mozgó

Óvodánkban 2022 októberétől szervezett mozgásfejlesztő program indult Ballainé Rita mesterpedagógus vezetésével. Kollégánk, mesterprogramjának első szakaszában a Katica csoportos,5-6-7 éves korú gyermekek részére heti rendszerességgel biztosítja a mozgásos tapasztalatszerzést ,a játékos gyakorlást. Változatos eszközök felhasználásával főként a kondicionális és koordinációs képességek optimális fejl…

Kultúra napja

Magyar népdalok, furulyajáték előadásával ünnepeltük ma a Magyar Kultúra Napját. A zenei szemelvények után Németh Zoltánné nyugdíjas óvodapedagógus kollégánk csodás mesemondását is élvezhettük.

Végül minden csoport megtekintette a népművészeti tárgyakból álló kiállítást.

Gyertyagyújtás, Madárkarácsony

A negyedik gyertyagyújtás és Madárkarácsony a szülőkkel

Karácsonyi műsor

Szívet-lelket melengető karácsonyi műsor részesei voltunk ma a Tulipán csoportosok jóvoltából nyugdíjas kollégáinkkal együtt

Köszönjük szépen kolléganőinknek, Szabóné Somogyi Diána-nak és Zsoltné Ujlaky-nak a meghitt műsorra való felkészítést!

Miklós Lászlóné Fodor Zsuzsa-nak köszönjük szépen a megható karácsonyi köszöntőt, a jókívánságokat!

Pálfi Sándor

Ma Luca napján látogattam meg a hallgatókkal a Óvoda Baktalórántházai Zengő Erdő gyerekeit, s vettünk nekik játékeszköz ajándékokat! Köszönjük az óvodavezetésének, az óvodapedagógusok a szívélyes baráti-szakmai fogadtatást! Boldog Ünnepeket az intézmény minden dolgozójának!

Luca napi jókívánságok

Luca napi jókívánságok, bőségáldások a Pillangó, Tulipán és Nyuszi csoportos gyerekek előadásában

Kántorné Márta Anett és Szabóné Somogyi Diána kolléganőinknek köszönjük szépen a kedves műsorra való felkészítést

Rózsás Viki

Rózsás Viki télköszöntő zenés/táncos műsorán remek volt a hangulat

Itt a Mikulás!

„Nini, itt a Mikulás!
Ő az bizony, senki más!”

Ma is vidám, mozgalmas délelőttünk volt!

A Zengő-Bongó dráma csoport „A só” című mesével örvendeztetett meg bennünket!

Köszönjük szépen kollégáinknak a nagyszerű előadást! Nagyon jól éreztük magunkat!!

Baráth Attilané Piró,Szabóné Somogyi Diána, Jánosné Győrfi, Kántorné Márta Anett,Vincicki Anett, Katalin Krivánik, Zsanett Kiss Lakatosné

Az első adventi gyertyagyújtás!

Az első adventi gyertyagyújtás!

Európai hulladékcsökkentési hét

“Nem minden hulladék szemét!”

Ezt a címet viseli az Európai Hulladékcsökkentési Hétre készített új projektünk, mely a hét minden napjára érdekes/hasznos ismeret és tapasztalatszerző tevékenységeket,vidám programokat tartogatott óvodánk apraja-nagyja számára.

A projekt megvalósításában való aktív együttműködésért, támogatásért köszönetünket fejezzük ki az ÉAK Nonprofit Kft. munkatársainak, Csépke-Hajnal Tündének és Jáger Bálintnak,valamint a Bábozd Zöldre Egyesület operatív vezetőjének, Rácz Tímeának!

Kedvesség világnapja

A Boldog Óvoda program keretén belül a szülőkkel közösen emlékeztünk meg a Kedvesség világnapjáról.

Játékos feladatok által közösen bővítettük ismereteinket az önzetlenségről, a szeretetről,az udvariasságról,az elfogadásról.

Zsoltné Ujlaky munkaközösségi tagnak köszönjük szépen a hangulatos, érzelmileg tartalmas délelőttünk szervezését, vezetését, valamint a többi munkaközösségi tagnak a közreműködést!

Népi fonó játék

Jó hangulatú népi fonó játékkal leptek meg bennünket óvodánk nagycsoportosai, Fórizsné Kun Erika és Andrea Somogyi kollégáink.

A hagyományokat idéző műsor után közös kukoricamorzsolásra, kreatív alkotásra, majd vidám táncházra is sor került.

Köszönjük szépen Kántorné Márta Anett és Szabóné Somogyi Diána kollégáinknak a szervezést, megvalósítást!Nagyon jól éreztük magunkat!

Liba nap

Idén is megrendeztük jó hangulatú, mozgalmas Márton napi vigadalmunkat a Hagyományok Hete programsorozat keretein belül.

Egészségnap

Őszi egészségnapunk tevékenységei a csoportokban!

Szüret

Ügyes nagycsoportosaink hagyományőrző szüreti műsorral kedveskedtek nekünk.

Köszönjük szépen Kántorné Márta Anett és Szabóné Somogyi Diána kolléganőinknek a vidám és hangulatos műsort!

A kézmosás világnapja

Október 15.

A kézmosás világnapja

„Mi lehet a tenyeremen?
Szutyok, vírus, bacilus?
Enni, inni, számhoz nyúlni
tudom, tudom így tilos!
Két apró kéz, víz és szappan,
ez kell hozzá semmi más.
Eltűnik a vírus, baci
és a szutyok nem vitás.”

Komposztálás világnapja

A Komposztálás Napján finom gyümölcsöket csemegéztünk, majd felkerestük komposztálónkat, ahová elhelyeztük az értékes, komposztálható gyümölcshéjakat és az összegyűjtött faleveleket.

Állatok világnapja

Az Állatok világnapja (is) kedves ünnep óvodánkban.

A tavalyi hagyományt tovább folytatva, ma ismét megrendezésre került versmondó délelőttünk, amelyen óvodánk nagycsoportosai mellett immár a Nyírjákói gyerekek is részt vettek.A kis versmondók nagyon ügyesen és bátran szerepeltek, kedves verseiket, szép versmondásukat örömmel hallgatta a közönség.

A vidám hangulatú program megszervezését és vezetését ezúton is köszönjük szépen Szabóné Somogyi Diána kolléganőnknek!

Magyar Népmese napja

Ma az 1.osztályos gyerekekkel közösen ünnepeltük a Magyar Népmese napját óvodánkban. Játékos és érdekes feladatok megoldása közben utazást tettünk a mesék világába, ahol igazi mesehőssé vált minden gyerek. E szép nap tiszteletére mese is íródott minden csoportban, melyeket a csoportos óvó nénik előadásában hallhattunk.

A Pillangó, Tulipán és Nyuszi csoportos gyerekek pedig csodás mesemondással is megörvendeztettek bennünket.

A Hála Világnapja

A Boldog Óvoda program keretében ma a Hála világnapját ünnepeltük.

A meghitt megemlékezést, a közös pillanatokat köszönjük szépen Vincicki Anett munkaközösségi tagnak!

Hortobágyi kirándulás

A „Játékos Hortobágy” című országos természetvédelmi vetélkedőn elért 2.helyezésért nagycsoportosaink egy kellemes hortobágyi kiránduláson vettek részt.

Komposztáló

Köszönettel fogadtuk ma a komposztáló szettet, gyakorlati segédanyagokat az Óvodakert Program és a Humusz Maximusz Egyesület jóvoltából.

Programok

JANUÁR (PDF)

FEBRUÁR (PDF)

SZEPTEMBER (PDF)

OKTÓBER (PDF)

NOVEMBER (PDF)

DECEMBER (PDF)

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top